Accessibility Tools

Εκτύπωση

Συνταγή:

Το Γκούλας ειναι παραδοσιακό ουγγρικό φαγητό, το οποίο με διάφορες παραλλαγές στις γύρω χώρες. Εγώ το έφαγα για πρώτη φορά στην Πράγα στην Τσεχία, και ήταν ότι πιο νόστιμο έχω φάει μέχρι τώρα στη ζωή μου!!! Κι εννοείται πριν φύγω από εκεί έψαξα και βρήκα τη συνταγή.

ΥΛΙΚΑ ΣΥΝΤΑΓΗΣ
650γρ μοσχάρι ποντίκι κομμένο σε μικρούς κύβους
150γρ μπέικον
2 πατάτες μέτριες
2 μικρά κρεμύδια ή 1 μεγάλο
2-3 σκελίδες σκόρδο (ανάλογα τα γούστα)
2 καρότα
1 ντομάτα
1 μεγάλη πράσινη πιπεριά
1 γενναία κουταλιά της σούπας γλυκιά πάπρικα, κατά προτίμηση ουγγρική
1 κουταλάκι του γλυκού σπόρους κύμινο
1 μισόκιλο στρόγγυλο καρβέλι ψωμί

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΝΤΑΓΗΣ
Σε μια κατσαρόλα ρίχνουμε λίγο βούτυρο και μόλις λιώσει ρίχνουμε ψιλοκομμένο το μπέικον και το αφήνουμε να αμολήσει το λιπος του και να γίνει ελαφρώς κριτσανιστό.
Στη συνέχεια ρίχνουμε το κρέας σε μικρούς κύβους και σοτάρουμε μέχρι να αρχίσει να παίρνει χρώμα.
Ρίχνουμε το κρεμύδι και το σκόρδο ψιλοκομμένα και φέρνουμε μερικές γύρες ακόμα.
Αποσύρουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά, περιμένουμε 2 λεπτά και ρίχνουμε την πάπρικα και το κύμινο και ανακατέβουμε καλά. Αυτό το κάνουμε πρώτον γιατί δε θέλουμε να αρπάξει η πάπρικα που καίγεται εύκολα και δεύτερον γιατί η πάπρικα είναι διαλυτή στο λάδι και όχι στο νερό. Έτσι θέλουμε να διαλύθεί καλά πριν βάλουμε νερό για να δώσει τη μέγιστη γεύση στο γκούλας.
Στη συνέχεια ρίχνουμε περίπου 1 λίτρο νερό, αλατίζουμε και σιγοβράζουμε με κλειστό καπάκι για καμιά ώρα τουλάχιστον.
Κόβουμε σε ροδέλες το καρότο και σε κύβους τη ντομάτα, την πιπεριά και την πατάτα. Σοτάρουμε σε ένα τηγάνι με λίγο ελαιόλαδο να πάρουν χρώμα και τα ρίχνουμε στην κατσαρόλα (αφού έχει σιγοβράσει για τουλάχιστον μια ώρα)
Μετά από κανένα 20λεπτο δοκιμάζουμε εάν έβρασαν τα λαχανικά και διορθώνουμε το αλάτι.
Το πόσο ''σουποειδές'' θα το κάνουμε είναι θέμα προσωπικού γούστου. Εγώ προσωπικά το προτιμώ πιο πηχτό. Εάν θέλουμε το φτιάχνουμε και σε καυτερή έκδοση...
Στη συνέχεια κόβουμε το πάνω μέρος του ψωμιού και αδειάζουμε μεγάλο μέρος της ψίχας από το εσωτερικό του, και τοποθετούμετο μείγμα μέσα και είναι έτοιμο!!